top of page
  • Yazarın fotoğrafıBCB Müzik

Egzersiz Sırasında Müzik Performansı Nasıl Arttırıyor?

Hayatımızı birçok alanda etkileyen müziğin belki de en etkili olduğu alanlardan bir tanesi düzenli hareket etmemizi gerektiren aktiviteler sırasındaki rolü. Egzersiz yaparken müzik dinlemek ise hem daha az acı hissettiğimiz hem de dayanıklılığımızı arttırdığını hissettiğimiz için bir refleks haline gelmiş durumda. Bizse bu mekanizmanın nasıl işlediğini kısaca inceleyeceğiz.Beynimizde yapacağımız hareketlerin planlaması ve bu aksiyonların zamanlamasını yöneten bir bölge var; destekleyici motor korteks. Bu bölge tam olarak ne zaman bir kası hareket ettireceğimizi kontrol ediyor. Müziğin etkisi ise kısaca şöyle açıklanabilir, ses beynimizde işlenmeye başladığı andan itibaren destekleyici motor korteks bölgesine de ulaşır ve bizi sürekli hareket temposunda tutmaya başlar. Egzersiz yaparken etkili bir performans için hareket etme kararına harcanan eforun önemini anladığımız zaman, müziğin de neden yardımcı olabileceğini anlamaya başlıyoruz. Bu yüzden de koşu, kürek çekme gibi “kendi tempomuza karar verdiğimiz” egzersizler sırasında müziğin faydası çok daha alakalı oluyor.


Bunların dışında egzersiz yaparken müzik dinlememiz için birçok sebep var. Sevdiğimiz bir şarkıyla kurduğumuz bağ veya dışarıdan gelen dikkat dağıtıcı sesleri kesmek gibi. Ama şüphe yok ki müziğin ritmi, konsantrasyon ve hız için yeri doldurulamaz bir destek.


Sen de egzersiz yaparken dinleyecek yeni bir liste arıyorsan, özel olarak hazırlanmış “Fitness Motivation” ve “ Power Workout” albümlerimizi deneyebilirsin.


https://bcbmuzik.lnk.to/FitnessMotivation

https://bcbmuzik.lnk.to/PowerWorkoutReferanslar:

BBC: http://www.bbc.com/future/story/20130618-the-psychology-of-workout-music


93 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page