top of page
Burak Can Bayar

BURAK CAN BAYAR

Tarz: Alternatif - Indie

Etkin Yılları: 2009 - Günümüze

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

HAYATI

25 Kasım 1991 yılında İstanbul’un göbeği Şişli’de; besteci ve müzik prodüktörü bir babanın ve müziğe karşı aşırı ilgili bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailenin merkezinde yalnızca müzik vardı. Babası Burhan Bayar, amcası Uğur Bayar ve babasının ilk evliliğinden olan ağabeyi Emre Bayar müzisyendi.

 

İlkokulda okulun en başarılı öğrencilerinden biriydi. Oldukça sosyal, canlı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seven bir çocuktu. Okulda oynanan tiyatrolarda başrol olarak yer aldı ve sahneyi ne kadar sevdiğini henüz küçük bir çocukken keşfetmeye başladı. Okul korosuna katıldı. Okul dışında ise babasının stüdyosunda vakit geçiriyordu. Stüdyo ekipmanları ve mikrofon onun en sevdiği oyuncaklarıydı. Aynı zamanda futbol da bir diğer tutkusuydu. Beşiktaş altyapısında bir sene profesyonel olarak futbol oynadı. Yaşadığı diz sakatlığı sonucunda ailesinin de baskısıyla futbolu bırakmak zorunda kaldı.

 

Ortaokulun son sınıfında ise içine kapanmaya başladı. Arayış içinde olduğu bu yıllarda daha çekingen ve utangaç bir tavırdaydı. Müziğe olan arzusu yıllar geçtikçe büyüyordu. Bu dönemde Reggae & Dancehall müzik türüne merak saldı ve ilk demolarını kaydetmeye başladı. Arkadaşlarından gelen olumlu tepkilerin sonucunda gerçek idealinin müzik yapmak olduğunu fark etti ve evine küçük çapta bir stüdyo kurdu. Kendi şarkılarını üretmeye başladı. Almanya ve Jamaika’dan çeşitli prodüktörlerle çalışıp farklı deneyimler edindi. Bu çalışmalar, söz konusu ülkelerin Reggae radyolarında çalındı.

 

Lise yıllarında okulunu KASDAV isimli liseler arası müzik yarışmasında iki kez temsil etti. Yeni müzisyenlerle tanıştı ve sahne provalarının sayesinde orkestrasyon öğrendi. Klasik gitar, elektro gitar ve keyboard öğrenmeye başladı. Reggae ve Dancehall türünde müzikler üretmeye devam etti.

 

Üniversite yıllarında ise kendi tabiriyle “kontrolünün dışında” bir şekilde, yaptığı müzik türü kabuk değiştirdi. Pop formunda şarkılar üretmeye başladı ve bu şarkıları piyasa sanatçıları seslendirdi. Fakat bu çalışmalar manevi olarak onu tatmin etmedi; tatmin etmemenin de ötesinde müziğe bakış açısını sorgulamasına sebep oldu ve edindiği tecrübeler neticesinde müzik piyasasını “dar vizyonlu” olarak nitelendirdi.

 

Aynı dönemde, beş yıl boyunca, babası Burhan Bayar’ın sahibi olduğu müzik şirketi “Bayar Müzik”te “Digital Content Manager” olarak çalıştı. Müzik şirketi yönetimi konusunda kendisini geliştirdi ve ardından kendi müzik şirketini kurmaya karar verdi. 2015 yılında ortağı Candeniz Önkol ile birlikte “Pegasus Müzik” adlı müzik şirketini kurdu. Bu şirkette bağımsız müzik temsilcilerine yer verdi ve deneysel albümler piyasaya sürdü. Şirketin ismi daha sonra “BCB Müzik” olarak değişti.

 

Yaşadığı sıkıntılı süreçler sonucu uzun süre kendisi için müzik üretemedi. 2 yıllık bir aranın ardından sadece kendisini mutlu edecek, özgür, bağımsız müzik yapmaya başladı ve ilk albümünün habercisi olan #GeriVerBana isimli teklisini 21 Haziran 2018’de yayınladı.

SON ALBÜMÜ

GERİ VER BANA

POPÜLER PARÇALARI

bottom of page